Kanser Düşmanı 9 Besin

Kanser düşmanı 9 besin Kanser, kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünya çapında en yaygın ölüm nedenlerinden biridir.

Kanser Düşmanı 9 Besin

Kanserin sebepleri genetik faktörlerin yanı sıra sağlıksız beslenme alışkanlıkları, alkol ve tütün tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite gibi faktörlerin de kanser oluşumunda etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bazı gıdalar kanserojen içerirken, diğerleri vücudun kansere karşı doğal korumasını sağlar.

Sarımsak Soğan

Antioksidan özellikleri ile bilinen soğan ve sarımsak bütün kanser çeşitlerine karşı oldukça etkilidir. Günde 2-3 diş sarımsak veya 1 küçük soğan tüketmek sağlık için önemlidir.

Siyah Üzüm Çekirdeği

Siyah üzüm çekirdeği en güçlü antioksidanlardan biridir. Çalışmalar, çekirdekli siyah üzümün kolon, pankreas ve akciğer gibi kanserlere karşı etkili olduğunu göstermiştir. Günde 15 veya 1 salkım siyah üzüm tüketilmesi tavsiye edilir.

Ispanak

Ispanak, içerdiği folik asit ve karoten nedeniyle kansere karşı doğal bir silahtır. Çalışmalar yemek borusu, ağız ve mide kanserine karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir. Ispanak haftada 2-3 kez yemek veya salata olarak tüketilebilir. Ispanak tarifleri sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Pancar

Anti-kanser antioksidanları olarak bilinen vulgaksantin ve betanin kırmızı pancarda bulunur. Ancak pancarı kaynatarak tüketmek faydalarını önemli ölçüde azaltır. Kansere karşı günlük korunma için taze pancarın sıkılıp içilmesi tavsiye edilir.

Siyah Havuç

Siyah havuç, içeriğindeki mor pigmentler sayesinde birçok kanser hücresini baskılayarak üremelerini engeller. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir. Kırmızı pancar gibi siyah havuç da sıkılıp meyve suyu olarak içilmelidir.

Yeşil Çay

Zengin polifenoller içeren yeşil çay, içerdiği epigallocatechin gallate sayesinde kansere karşı potansiyel bir koruyucu olarak kabul edilir. Kendinizi kanserden korumak için günde bir fincan yeşil çay tüketmeniz önerilir.

Zeytin Yağı

Akdeniz diyetinin en önemli bileşeni olan zeytinyağının kansere karşı koruyucu etkileri olduğuna inanılıyor. Bu nedenle günlük beslenmede zeytinyağı kullanılması tavsiye edilir.

Soya Fasulyesi

Yemeklerinde daha fazla soya tüketen Asya popülasyonlarında meme kanserinin daha az yaygın olduğu iddia edilmiştir. Bu nedenle günde bir fincan pişmiş soya fasulyesi tüketmek meme kanserine karşı koruyucu etki sağlar.

Balık

Zihinsel gelişimi önemli ölçüde destekleyen balık, içerdiği omega 3 sayesinde beyin hücrelerinin ve gözlerin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre sardalya, uskumru ve somon gibi balık türleri meme, bağırsak ve prostat kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.