İyi Bir Gebelik Dönemi İçin Genel Öneriler

İyi Bir Gebelik Dönemi İçin Genel Öneriler Anne adaylarının bilinçlenmesi amacıyla iyi bir gebelik dönemi için genel önerileri hazırladık.

İyi bir gebelik dönemi için genel öneriler

anne adaylarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Gebelik dönemi veya süreci kadınlar için en önemli dönemlerden bir tanesidir. Bu dönemi oldukça sağlıklı ve iyi bir şekilde geçirmek anne sağlığı için de bebek sağlığı için de oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için yapılması gerekenler, birden fazladır. Bu konu hakkında tüm anne adaylarının bilinçlenmesi ve yapılması gerekenleri yerine getirmedi gereklidir. İşte sağlıklı, iyi bir gebelik dönemi için genel öneriler…

  • Beslenme alışkanlıklarını düzenlemeye çalışma rahat ve iyi bir gebelik süreci için oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde yaşananlar sorunlardan biri bulantı ve kusmadır. Beslenme düzenine dikkat ederek bu sorunun etkilerini azaltmak mümkündür. Az ve sık yemek tüketmek, yemekler arasında sıvı alımını en aza indirmek, yağsız gıdalar tüketmeye dikkat etmek bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmaktadır.
  • Hamilelik haberi alındıktan hemen sonra bir uzman doktora başvurmak ve tüm hamilelik sürecini bir uzmandan yardım alarak yönetmek de oldukça önemlidir. Doktorlara tüm şikayetlerin bildirmesi ve doktor tavsiyelerine uyulması iyi bir hamilelik dönemi geçirmek için çok önemlidir.
  • Hamilelik döneminde sıvı tüketimine dikkat etmek en az beslenme düzenine dikkat etmek kadar önemlidir. Gebelikte sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Fakat bu durumlar sıvı tüketimini asla etkilememelidir. Hamilelikte bol sıvı alımına tüm süreçte dikkat edilmelidir.
  • Gebeliğin ilk üç ayında lekelenme şeklinde kanamalar görülmesi normaldir. Fakat ilerleyen dönemde de devam eden kanamlar düşüğe sebep olabilmektedir. Bu ve benzeri şikayetler var ise bir uzmana danışılmalıdır.
  • Hamilelik süreci oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde sadece kendi sağlığınızdan değil bebeğinizin sağlığından da sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız. Vücudunuza ve bebeğe zararlı olan hiçbir gıdayı tüketmemeli ve zararlı aktiviteleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra yapılmaması gerekenler hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.

Jinekoloji Doktorları ve SGK Doktor Arama ulaşmak için aşağıdaki İzmir Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul